Elektrostymulator Compex FIT 5.0 to stymulator dedykowany dla osób ćwiczących fitness, które ćwiczą codziennie. Compex FIT 5 pomaga wyglądać dobrze i być w doskonałej formie. Elektrostymulator Compex FIT 5.0 wyposażono w 30 programów, technologie MI, a także w technologię bezprzewodową, która zapewnia swobodę ruchów. Dostarczany jest z 2 modułami stymulacyjnymi, z opcją dodania 2 dodatkowych modułów, zmieniając przy tym stymulator w urządzenie 4-kanałowe, dla jeszcze większej efektywności.

Compex to szwajcarska marka, która przez 30 lat stała się światowym liderem w dziedzinie przenośnych stymulatorów mięśni w celu poprawy wydajności i regeneracji w sporcie. Flagowa technologia elektrostymulacji firmy Compex jest niezbędna dla pracowników służby zdrowia i najbardziej wymagających sportowców. Jest to obecnie szeroko znana technika treningowa wykorzystywana do fizycznego przygotowania, odzyskiwania siły mięśni, zapobiegania urazom i leczenia bólu. Skuteczność potwierdzona badaniami klinicznymi. 

TECHNOLOGIA MI (INTELIGENCJA MIĘŚNIOWA):

Compex FIT 5 wyposażone zostało w unikalną technologię MI (Inteligencja Mięśniowa), która dostosowuje się do każdego rodzaju mięśni zapewniając przy tym najbardziej efektywną elektrostymulację i oferując większy komfort i wydajność. W przypadku elektrostymulatora Compex FIT 5.0 wykorzystano dwie technologie MI.

  • MI-SCAN bada wybraną grupę mięśniową  i automatycznie dopasowuje ustawienia stymulatora do pobudliwości danego obszaru ciała, w zależności od fizjologii użytkownika.
  • MI-RANGE pozwala użytkownikowi na wybranie idealnego poziomu intensywności stymulacji dla programów regeneracja, masaż, kapilaryzacja, walka z bólem.

PROGRAMY:

Elektrostymulator Compex FIT 5.0 został wyposażony w 30 programów, do których należą:

10 programów ŁAGODZENIE BÓLU
  • LUMBAGO – blokowanie przenoszenie ostrego bólu krzyża
  • EPICONDILITIS – zmniejszenie uporczywych bóli łokcia
  • PAIN MANAGEMENT TENS – TENS PRZECIWBÓLOWY – łagodzenie wszystkich rodzajów bólu miejscowego
  • REDUCE MUSCLE TENSION – ZMNIEJSZENIE NAPIĘCIA MIĘŚNIOWEGO – zmniejszenie napięcia mięśni
  • MUSCLE PAIN – BÓLE MIĘŚNIOWE – uśmierzanie bólu mięśni poprzez akcje blokujące ból
  • NECK PAIN – BÓL KARKU – zredukowanie bólu w okolicach szyi
  • BACK PAIN – BÓL PLECÓW – zredukowanie bólu mięśni pleców
  • TENDINITIS – ZAPALENIE ŚCIĘGIEN – przeciwdziałanie bólowi w zapaleniu ścięgien
  • HEAVY LEGS – CIĘŻKIE NOGI – wyeliminowanie uczucia ociężałych nóg
  • CRAMP PREVENTION – ZAPOBIEGANIE SKURCZOM MIĘŚNIOWYM
14 programów FITNESS
  • FIRM YOUR ARMS – WZMOCNIJ RAMIONA – odbudowanie jędrności ramion; kształtowanie mięśni
  • TONE YOUR THIGHS – KSZTAŁTOWANIE MIĘŚNI UD – odbudowanie jędrności ud
  • GET A 6 PACK – SZEŚCIOPAK – budowanie i wzmacnianie mięśni brzucha; ujędrnianie
  • SHAPE YOUR BUTTOCKS – KSZTAŁTOWANIE POŚLADKÓW – ujędrnianie i tonowanie pośladków
  • FIRM YOUR STOMACH – odzyskiwanie
  • BUILD YOUR PECS – Zbuduj mięśnie klatki piersiowej
  • GET STRONGER BICEPS – Wzmocnij bicepsy
  • LYMPHATIC DRAINAGE – Drenaż limfatyczny – Przeciwdziałanie opuchliźnie
  • BUILD YOUR SHOULDERS – Wzmocnij barki – Zwiększenie objętości mięśni barków  
  • BODY POWER – Zwiększenie mocy – Zwiększenie siły mięśni poprzez niewielkie zwiększenie ich objętości 
  • MUSCLE BUILDING – Budowanie masy mięśniowej – Zwiększenie objętości mięśni  
  • CAPILARISATION –  Kapilaryzacja – Zwiększenie przepływu krwi  
  • CROSS TRAINING – Ćwiczenie różnych trybów pracy mięśni w różnych sekwencjach
  • WARM-UP –  Rozgrzewka – Przygotowanie mięśni przed wysiłkiem  
4 programy REGENERACJA/MASAŻ
  • TRAINING RECOVERY – REGENERACJA PO TRENINGU – odnowa po wysiłku fizycznym (po każdym wysiłku)
  • REDUCE MUSCLE SORENESS – REDUKCJA BÓLU MIĘŚNIA – skrócenie 
    i zmniejszenie intensywności bólu mięśni
  • RELAXING MASSAGE – MASAŻ RELAKSACYJNY – odprężenie, efekt relaksu
  • REVIVING MASSAGE – MASAŻ PRZYWRACAJĄCY – wyeliminowanie uczucia zmęczenia
2 programy REHABILITACJA
  • MUSCLE ATROPHY – ATROFIA MIĘŚNIOWA – odbudowa masy mięśniowej 
    w przypadku dłuższego unieruchomienia
  • REINFORCEMENT – WZMOCNIENIE – utrwalenie efektów odbudowy mięśni

PORÓWNANIE ELEKTROSTYMULATORÓW COMPEX:

Wśród elektrostymulatorów COMPEX znajdują się elektrostymulatory z serii Fitness oraz Sport.

 

compex fit

W JAKI SPOSÓB KORZYSTAĆ Z ELEKTROSTYMULATORA:

Umieszczenie elektrod

Ważne jest, aby wybrać odpowiednio dobrane elektrody (małe lub duże) i odpowiednio ustawić je na grupie mięśniowej, którą chcesz stymulować, aby zapewnić skuteczne leczenie. Dlatego zawsze należy stosować rozmiar elektrody pokazany na ilustracji. Jeśli to konieczne, spróbuj znaleźć najlepszą możliwą pozycję, przesuwając elektrodę na mięśnie, aż zlokalizujesz miejsce, które daje najlepszy skurcz lub osiągniesz największy komfort.

W przypadku programów typu TENS, ogólną zasadą jest pokrycie bolesnego obszaru elektrodami.

Uwaga: przybliżone pozycjonowanie elektrod sprawia, że ​​sesja jest mniej skuteczna, ale nie jest niebezpieczna.

W celu stymulacji za pomocą systemu MI-sensor wszystkie sugerowane miejsca stanowią optymalne położenie. Dlatego zaleca się wykonanie zaleceń z instrukcji. Jeśli nie chcesz korzystać z technologii MI, wystarczy wymienić specjalny kabel elektrody systemu MI-sensor na inny standardowy kabel elektrody.

Pozycja ciała podczas stymulacji

Ta pozycja zmienia się w zależności od grupy mięśniowej, którą chcesz stymulować oraz od programu, z którego korzystasz.

W przypadku programów indukujących silne skurcze mięśni zaleca się stymulację mięśni izometrycznie. Dlatego powinieneś trzymać się kończyn, które są stymulowane. Ta pozycja przeciwstawia się maksymalnej odporności na ruch i unika skracania mięśnia podczas skurczu, co może powodować skurcze. Na przykład, stymulując mięsień czworogłowy, powinieneś być w pozycji siedzącej i utrzymywać kostki aby uniknąć rozciągania kolan.

W przypadku innych rodzajów programów, które nie wywołują silnych skurczów mięśni, ale jedynie mięśniowe drżenie lub mrowienie, ustaw się tak, jak pokazano na ilustracji, utrzymując wygodną pozycję.

Dostosowywanie intensywności stymulacji

Na stymulowanym mięśniu liczba użytych włókien zależy od intensywności stymulacji. 

W przypadku programów wywołujących silne skurcze mięśni, należy użyć maksymalnej intensywności stymulacji (do 999), pozostając w granicach progu tolerancji, w celu wykorzystania maksymalnej liczby włókien. Postęp mięśnia będzie większy, tym większa liczba włókien będzie poddana stymulacji. W trakcie sesji ważne jest, aby spróbować zwiększyć intensywność co 3 do 5 skurczów. 

W przypadku innych rodzajów programów, takich jak regeneracja, masaż, kapilarizacja, a nawet ból mięśni, które wywołują tylko skurcze mięśni, należy stopniowo zwiększać intensywność stymulacji, aż do uzyskania wyraźnie widocznych skurczów mięśni.

W przypadku programów TENS, Epicondylitis i Tendinitis należy stopniowo zwiększać intensywność, aż do momentu wyczucia mrowienia pod elektrodami.

Planowanie sesji stymulacji

Kwestia harmonogramu sesji stymulacyjnych w ciągu tygodnia pojawia się tylko w sytuacjach, w których co najmniej dwa treningi mają być wykonane w tym samym tygodniu.

W przypadku planowanych sześciu sesji tygodniowo zaleca się, aby sesje były zaplanowane jak najdalej od siebie. Na przykład każdy, kto wykonuje trzy sesje tygodniowo, powinien robić to w tempie jednej sesji co dwa dni (2×1 dzień odpoczynku i 1×2 dni odpoczynku / tydzień). Każdy, kto wykonuje sześć sesji, powinien zrobić sześć kolejnych dni stymulacji, a następnie jeden dzień odpoczynku.

Powyżej siedmiu sesji w tygodniu wskazane jest, aby zgrupować kilka sesji jednocześnie tego samego dnia, aby pozostawić sobie jeden lub dwa pełne dni odpoczynku bez stymulacji. Każdy, kto robi siedem sesji w tygodniu, powinien zrobić pięć dni stymulacji, w tempie jednej sesji dziennie z jednym dniem dwuskładnikowym (z co najmniej półgodzinnym przerwą między sesjami), pozostawiając jeden dzień odpoczynku. Każdy, kto wykonuje dziesięć sesji w tygodniu, powinien zrobić pięć dni w dwie sesje (ponownie z co najmniej półgodzinnym przerwą między sesjami), pozostawiając dwa dni odpoczynku

Zmienność sesji stymulacyjnych / dobrowolnego szkolenia

Sesje stymulacyjne można wykonywać poza lub w trakcie dobrowolnego szkolenia.

Podczas dobrowolnego treningu i stymulacji podczas tej samej sesji zwykle zaleca się, aby najpierw odbyć dobrowolne szkolenie, a następnie przeprowadzić stymulację. Oznacza to, że dobrowolne szkolenie nie odbywa się na włóknach mięśniowych, które już są zmęczone. Jest to szczególnie ważne w przypadku treningu siły i wytrzymałości wybuchowej.

Jednak w treningu oporowym bardzo przydatne może być postępowanie w odwrotnej kolejności. Przed dobrowolnym treningiem, poprzez stymulację na opór, przeprowadza się „swoistą sesję przed zmęczeniem” na włóknach mięśniowych bez ogólnego zmęczenia sercowo-naczyniowego. W ten sposób dobrowolny wysiłek na „przygotowane” włókna przyspieszy metabolizm glikolityczny.

Progresja cykli stymulacji

Cykle stymulacji są dla osób, które już są przyzwyczajone do elektrostymulacji i chcą wykonywać kilka cykli treningowych.

Logika cyklu odnosi się do obciążenia wykonanego przez elektrostymulację. Podobnie jak normalny trening, trzeba zacząć od wysiłku, a następnie zwiększyć go w trakcie cykli. Dlatego zaleca się rozpoczęcie od pierwszego cyklu i przejście do następnego poziomu po zakończeniu cyklu, zwykle po 4 do 6 tygodni stymulacji w oparciu o 3 sesje w tygodniu.

Ważne jest również osiągnięcie znacznej intensywności stymulacji podczas sesji przed przejściem do innego cyklu. Pod koniec cyklu możesz rozpocząć nowy cykl lub przeprowadzić szkolenie w zakresie utrzymania na podstawie jednej sesji na tydzień.